دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات بهداشت | ارگونومي | مهندسی عوامل انسانی ( ارگونومي ) و اهداف آن

مهندسی عوامل انسانی ( ارگونومي ) و اهداف آن

نویسنده
مهندسی عوامل انسانی ( ارگونومي ) و اهداف آن مهندسی عوامل انسانی ( ارگونومي ) و اهداف آن

مهندسی عوامل انسانی(ارگونومی ) : مهندسی انسان – یا معادل آن ، مهندسی عوامل انسانی ، به معنای ساده تر یعنی طراحی برای استفاده انسان و به طور دقيق تر استفاده از مشخصات ، توانایی ها ، و محدودیت های انسان برای طراحی ماشين ها ، سيستم ماشين ها و محيط زیست ، تا مردم بتوانند راحت و ایمن زندگی کنند و بازده کارشان بالا رود.

مهندسی عوامل انسانی(ارگونومی ) : مهندسی انسان – یا معادل آن ، مهندسی عوامل انسانی ، به معنای ساده تر یعنی طراحی برای استفاده انسان و به طور دقيق تر استفاده از مشخصات ، توانایی ها ، و محدودیت های انسان برای طراحی ماشين ها ، سيستم ماشين ها و محيط زیست ، تا مردم بتوانند راحت و ایمن زندگی کنند و بازده کارشان بالا رود. اگرچه مهندسان عوامل انسانی نيز علاقه مند به راحتی و ایمنی کارکنان هستند ، ولی تکيه آن ها بيشتر بر ماشين و سيستم کار ماشين و بهبود آن و تطبيق انسان با ماشين و کار ماشينی است . به زبان دیگر ، ارگونوميست ها بيشتر به نحوه توليد فکر می کنند ، ولی مهندسان عوامل انسانی به توليد . به هرحال ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی غالبا در یک سو قدم برمی دارند. واختلافشان جزئی است ، و هر دو از نظر علمی معادل یکدیگرند . همان طور که در رشته های فنی جدید دیده می شود گروه های تخصصی فرعی دیگری تحت عناوین مختلف شوع به فعاليت کرده اند و اصطلاح های خاصی برای نوع فعاليت خود برگزیده اند ، مانند : روانشناسی آزمایشی کاربردی ، بيومکانيک ، بيو تکنولوژی ، روانشناسی هندسی ، مهندسی محيط زیست ، مهندسی علوم زیست ، تحقيقات سيستم های انسان – ماشين ، تکنولوژی روانشناسی و فيزیولوژی کار . تعيين حد مشخص بين این رشته های فرعی و متنوع مشکل است و بهتر است که همه آن ها را تحت عنوان کلی تر و جامع تر(مهندسی انسان) قرار دهيم .
 

اهداف ارگونومي : اگرچه افزایش ایمنی ، و متعاقبا ،کاهش حوادث از اهداف اصلی مهندسی انسان است ، ولی تنها هدف به شمار نمی آید. مهندسی انسان سعی می کند که بهره دهی ماشين را افزایش دهد، توليدات صنعتی را بالا ببرد و کار ماشين را بهتر کند و از فعاليت انسان در به کارگيری ماشين بکاهد و رفاه انسان را در این رابطه ماشين –انسان افزایش دهد.

برای دستيابی به این اهداف ، مهندسی انسان ممکن است به روش ها، اطلاعت و قواعدی از علوم و مکاتبی مانند : بيولوژی ، آموزش ، مهندسی ، طراحی صنعتی ، پزشکی ، انسان شناسی ( شناخت ابعاد انسان ) ، فيزیولوژی ، روانشناسی ، جامعه شناسی و ... متوسل شود. فعاليت های اصلی این رشته عبارت است از تحقيق کاربردی و اساسی درباره کارآیی انسان برای کسب دانش جدید و به کارگيری این دانش جدید برای طراحی و ارزیابی سيستم های نوین .

با تشكر از جناب مهندس محسن محسني مهندس صنايع ( گرايش ايمني صنعتي ) بخاطر ارسال مطلب فوق الذكر

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0