دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند

فرهنگ ايمني

نویسنده
فرهنگ ايمني فرهنگ ايمني

عملکرد سيستمهاي ايمني و بهداشت و به تبع آن شاخصهاي مربوطه در نقاط مختلف دنيا با يکديگر متفاوت است. بنا بر نظر دفتر بين المللي کار (I.L.O) امروزه تفاوت معني دار در بهداشت و ايمني شغلي در ميان کشورهاي مختلف تنها وابسته به تکنولوژي (ديدگاه سخت افزاري و نرم افزاري) نيست بلکه مهمترين اصل در پيشرفت يکپارچه اصول ايمني و بازتاب آن در محيط کار (پيش نياز اساسي در کاهش وقوع حوادث،آسيبها و بيماريهاي شغلي) توجه به جنبه هاي فرهنگي و اجتماعي (ديدگاه زيست افزاري) است. گزارشات ناشي از پژوهشها فرهنگ ايمني ضعيف را در شرکتها عامل تعيين کننده حوادث مطرح مي نمايد.

 فرهنگ ايمني

عملکرد سيستمهاي ايمني و بهداشت و به تبع آن شاخصهاي مربوطه در نقاط مختلف دنيا با يکديگر متفاوت است. بنا بر نظر دفتر بين المللي کار (I.L.O) امروزه تفاوت معني دار در بهداشت و ايمني شغلي در ميان کشورهاي مختلف تنها وابسته به تکنولوژي (ديدگاه سخت افزاري و نرم افزاري) نيست بلکه مهمترين اصل در پيشرفت يکپارچه اصول ايمني و بازتاب آن در محيط کار (پيش نياز اساسي در کاهش وقوع حوادث،آسيبها و بيماريهاي شغلي) توجه به جنبه هاي فرهنگي و اجتماعي (ديدگاه زيست افزاري) است.  گزارشات ناشي از پژوهشها فرهنگ ايمني ضعيف را در شرکتها عامل تعيين کننده حوادث مطرح مي نمايد. از سويي ديگر تغيير در رفتارها و نگرشهاي افراد و تمرکز بيشتر آنها بر ايمني تنها از طريق شکل گيري فرهنگ ايمني تحقق يافته که شکل گيري اين فرهنگ نيز مستلزم درک و شناسايي فرهنگ فعلي سازمان است.

 

 

 فرهنگ ايمني: مجموعه اي از باورها،هنجارها،انگيزه ها،نقشها و عملکردهاي اجتماعي و فني که موجب کاهش رويارويي کارکنان،مديران،مصرف کنندگان و عموم مردم يا شرايط خطرناک و صدمه رسان شود.

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0