دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات ايمني | ايمني صنعتي | ايمني شهري ، رفتارهاي ناايمن

ايمني شهري ، رفتارهاي ناايمن

نویسنده
ايمني شهري ، رفتارهاي ناايمن ايمني شهري ، رفتارهاي ناايمن

در شهرهاي مختلف همه روزه شاهد حوادث تلخ و گاهاٌ مرگباري هستيم که آناليز آنها نشان مي دهد در اغلب موارد عامل اصلي و شروع کننده يک رفتار غيرايمن مي باشد که پيشگيري از بروز آنها نيازمند بکارگيري تجهيزات گران قيمت و يا اتخاذ تدابير سخت گيرانه ندارد. آتش سوزيهاي ويران کننده ، تصادفات رانندگي ، مسموميتهاي دارويي ، سقوط از ارتفاع ، گازگرفتگي و موارد مشابه از انواع حوادثي اند که همه روزه در شهرهاي کشور در حال تکرارند.

در شهرهاي مختلف همه روزه شاهد حوادث تلخ و گاهاٌ مرگباري هستيم که آناليز آنها نشان مي دهد در اغلب موارد عامل اصلي و شروع کننده يک رفتار غيرايمن مي باشد که پيشگيري از بروز آنها نيازمند بکارگيري تجهيزات گران قيمت و يا اتخاذ تدابير سخت گيرانه ندارد. آتش سوزيهاي ويران کننده ، تصادفات رانندگي ، مسموميتهاي دارويي ، سقوط از ارتفاع ، گازگرفتگي و موارد مشابه از انواع حوادثي اند که همه روزه در شهرهاي کشور در حال تکرارند. تحقيقات انجام شده بر روي اين گونه حوادث اثبات کرده است که عامل كليدي در پيشگيري از بروزاين نوع حوادث ، شناسايي و درك عواملي است كه بر رفتار ايمني افراد اثر مي گذارد. در ساده ترين شكل روانشناسان رفتار را بصورت هر عمل و كنش قابل مشاهده در انسان تعريف مي كنند كه عوامل مختلفي نظير فاكتورهاي محيطي و شخصيتي آن را شكل داده و تعيين مي كند. يكي از فاكتورهاي محيطي كه تأثير بسزايي بر روي رفتار افراد بر جاي مي گذارد عوامل موقعيتي و يا بعبارت بهتر جنبه هايي از محيط است كه رفتار در آن رخ مي دهد. بدين صورت كه عوامل ياد شده با توجه به شرايط مختلف داراي داده هاي متفاوتي است كه به افراد در اتخاذ تصميم براي نحوه عمل كمك مي كند.
 

نشانه هاي موقعيتي در نقاط مختلف شهر داراي شدت و ضعفهاي مي باشد بعضي از اين نشانه ها بحدي قوي هستند كه اكثريت قريب به اتفاق افراد به يك شيوه واحد در مقابل آنها از خود واكنش نشان مي دهند ، براي مثال وجود يك تابلو هشدار دهنده توقف ممنوع در نزديكي ميادين شهري اين نكته را به رانندگان گوشزد مي كند كه عدم توجه به پيام تابلو جريمه قابل توجه اقتصادي را بدنبال خواهد داشت. در حاليکه وجود تابلو ياد شده ممکن است در نقاط ديگر همان اثر را نداشته باشد.بنابر اين مي توان نتيجه گيري كرد آندسته از عوامل موقعيتي كه پيامدهاي آن كاملاٌ واضح ، محتمل و شديد مي باشند اكثريت قريب به اتفاق افراد را به رفتار ايمني يكساني وا مي دارد و هر چند كه درجه وضوح ، احتمال و شدت پيامدها بالاتر رود يكساني رفتار افراد به 100% نزديكتر خواهد شد و بالعكس. البته ذكر اين نكته الزامي است كه با توجه به عوامل مختلف نظير سطح سواد، سن، فرهنگ و غيره ممكن است يك عامل موقعيتي در گروههاي مختلف ، يك سطح همسان از واكنشها را بدنبال نداشته باشد هر چند كه پيامدهاي بعضي از عوامل موقعيتي آنقدر واضح و مبرهن است كه اكثريت گروههاي هدف را به يك واكنش تقريباٌ مشابه وا مي دارد.  

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0