دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات ايمني | ايمني صنعتي | ایمنی نگهداری و حمل و نقل کالاهای خطرناک

ایمنی نگهداری و حمل و نقل کالاهای خطرناک

نویسنده
ایمنی نگهداری و حمل و نقل کالاهای خطرناک ایمنی نگهداری و حمل و نقل کالاهای خطرناک

با توجه به اهميت و كارايي مواد منفجره در صنايع نظامي ، حجم توليد و مصرف آﻧﻬا و خطرات ناشي از كار با اين مواد در مراحل مختلف آزمايشگاهي ، توليدي ، صنعتي ، حمل و نقل ، انبارداري و تستهاي عملكردي ، رعايت ايمني در اين مراحل ضروري است .هدف از ارائه اين مقاله اهميت توجه به بحث حمل و نقل مواد و مهمات ونگهداري مواد در انبار و رعايت اصول ايمني در حمل و نقل مواد مي باشد. عدم رعايت مقررات ايمني و دستورالعمل ، نبود آموزش ها و اطلاعات كافي ، عدم مديريت اصولي بر انجام كارها ، عدم توانايي در انجام كارها ، عدم آگاهي و مهارت كافي باعث شكل گيري يك حادثه مي شود.

با توجه به اهميت و كارايي مواد منفجره در صنايع نظامي ، حجم توليد و مصرف آﻧﻬا و خطرات ناشي از كار با اين مواد در مراحل مختلف آزمايشگاهي ، توليدي ، صنعتي ، حمل و نقل ، انبارداري و تستهاي عملكردي ، رعايت ايمني در اين مراحل ضروري است .هدف از ارائه اين مقاله اهميت توجه به بحث حمل و نقل مواد و مهمات ونگهداري مواد در انبار و رعايت اصول ايمني در حمل و نقل مواد مي باشد. عدم رعايت مقررات ايمني و دستورالعمل ، نبود آموزش ها و اطلاعات كافي ، عدم مديريت اصولي بر انجام كارها ، عدم توانايي در انجام كارها ، عدم آگاهي و مهارت كافي باعث شكل گيري يك حادثه مي شود. روزي نيست روزنامه ها شرح دلخراش از يك تصادف را ننويسند، در واقع هر ساعتي از زمان مي گذرد جنگي بين انسان و ماشين درمي گيرد و تعدادي از مردم بيگناه در اين جنگ نابرابر جان خود را از دست داده و تعدادي نيز مجروح و معلول مي گردند و مبالغ هنگفتي ازسرمايه اين مملكت در اثر همين تصادفات از بين مي روند.

 

  براي اينكه اهميت مسئله روشن شود كافي است ميزان تلفات جنگ جهاني دوم را با عده اشخاصي كه در اثر حوادث ناشي از كار در همين مدت فوت و يا زخمي گرديده اند مقايسه كرد در تمام مدت جنگ نيروهاي مسلح انگلستان جمعاً ٨١٢٦ نفر قرباني داشته و اما ميزان تلفات حوادث ناشي از كار در هر ماه براي سالهاي ١٩٤٢ تا ١٩٤٤ عبارت از ١٦٧٤٧ نفربوده است .

 بررسي بعضي از حوادث حاكيست كه هنوز تعداد كمي از پرسنل در اين فكرند كه ابزار آلات و تجهيزات كار ، اجسام بوجود آورنده حوادث اند و براي اثبات گفته هايشان چنين عنوان مي كنند كه پيچ گوشتي از دستم در رفت و دستم را زخمي كرد ، شكسته شدن سنگ سمباده در حين كار باعث جراحاتم شده . شايد با شنيدن اتفاقات فوق چنين تصور گردد كه پرسنل در حين كار قربانيان بيگناه محيط خود هستند و در مقابله با علل حوادث كاري نمي توان انجام داد ولي حقيقت امر چيز ديگريست چنين تصوراتي ما را در كنترل تجهيزاتيكه با آن كار مي كنيم شكست خواهد داد ،سوال از اين پرسنل اين است كه انسان در اختيار ماشين بايد باشد يا ماشين دردست انسان ؟ اين ابزار كار نيستند كه باعث بوقوع پيوستن حوادث ميگردد

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0