دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات ايمني | ايمني حمل و نقل | ايمني راه و نقاط حادثه خيز و اصلاح آنها

ايمني راه و نقاط حادثه خيز و اصلاح آنها

نویسنده
ايمني راه و نقاط حادثه خيز و اصلاح آنها ايمني راه و نقاط حادثه خيز و اصلاح آنها

توجه به بحث ايمني تردد به دو دليل يك بحث جدي و مهم است : اول اينكه نبود ايمني خسارتهاي سنگين مادي و رواني به بار مي آورد . دوم اينكه ما با ترافيك سرو كار داريم . امروزه با شبكه حمل و نقل زندگي مي كنيم و بيشتر سيستمها از جمله برق رساني ,آب رساني , سوخت رساني و ....خدمات خودرا از طريق اين شبكه ارائه مي دهند و اگر بنا را بر اين بگذاريم كه وسيله نقليه اي نباشد زندگي راكد مي شود . با اين وابستگي شديد به حمل و نقل و گسترش ارتباطات تعداد وسايل نقليه بيشتر مي شود و در نتيجه برخوردها افزايش مي يابد , براي افزايش ايمني و كاهش تعداد كشته ها و مجروحين ايجاد ايمني در راه و به خصوص نقاط حادثه خيز بسيار مهم و جدي به نظر مي آيد و سرمايه گذاري و تامين مالي در اين رابطه با توجه به خساراتي كه به بار مي آيد بسيار نا چيز مي باشد . زندگي در دنياي امروز عاري از سكون است . توسعه زير ساخت ها ,توسعه اقتصادي , حمل و نقل زميني و سفر و تجارت واژه هاي كليدي هستند كه امروزه همگان با آنهاآشنايي دارند . در سالهاي اخير جايگاه حساس مقوله هايي نظير حمل و نقل , ترافيك و ايمني براي دولتها روشن گشته و اهميت بسياري يافته است . برخورداري از يك شبكه ارتباطي حمل و نقل مناسب يكي از شاخص هاي توسعه يافتگي است و در سطح كلان دارا بودن ايمني در اين چنين سيستمي موجب مباهات طراحان و مجريان و متوليان راهها مي باشند .

توجه به بحث ايمني تردد به دو دليل يك بحث جدي و مهم است  : اول اينكه نبود ايمني خسارتهاي سنگين مادي و رواني به بار مي آورد . دوم اينكه ما با ترافيك سرو كار داريم . امروزه با شبكه حمل و نقل زندگي مي كنيم و بيشتر سيستمها از جمله برق رساني ,آب رساني , سوخت رساني و ....خدمات خودرا از طريق اين شبكه ارائه مي دهند و اگر بنا را بر اين بگذاريم كه وسيله نقليه اي نباشد زندگي راكد مي شود . با اين وابستگي شديد به حمل و نقل و گسترش ارتباطات تعداد وسايل نقليه بيشتر مي شود و در نتيجه برخوردها افزايش مي يابد , براي افزايش ايمني و كاهش تعداد كشته ها و مجروحين ايجاد ايمني در راه و به خصوص نقاط حادثه خيز بسيار مهم و جدي به نظر مي آيد و سرمايه گذاري و تامين مالي در اين رابطه با توجه به خساراتي كه به بار مي آيد بسيار نا چيز مي باشد . زندگي در دنياي امروز عاري از سكون است . توسعه زير ساخت ها ,توسعه اقتصادي , حمل و نقل زميني و سفر و تجارت واژه هاي كليدي هستند كه امروزه همگان با آنهاآشنايي دارند . در سالهاي اخير جايگاه حساس مقوله هايي نظير حمل و نقل , ترافيك و ايمني براي دولتها روشن گشته و اهميت بسياري يافته است . برخورداري از يك شبكه ارتباطي حمل و نقل مناسب يكي از شاخص هاي توسعه يافتگي است و در سطح كلان دارا بودن ايمني در اين چنين سيستمي موجب مباهات طراحان و مجريان و متوليان راهها مي باشند .
 

 يك شبكه ايمن و مناسب علاوه بر اينكه موجب كاهش هزينه هاي ملي و ضايعات و خسارات مادي و انساني و همچنين كاهش صدمات روحي در جامعه حاكي از فرهنگ مطلوب ترافيكي و كار و تلاش مضاعف جهت ايجاد بستري نيز مي باشد . آمارها حاكي از آن است كه شبكه حمل و نقل زميني ايران يكي از پرحادثه ترين شبكه هاي حمل و نقل جهان است و تلفات انساني و خسارات مادي آن هزينه هاي سنگيني را در بعد ملي بر پيكره جامعه تحميل مي كند هر چند كه واقعيات گوياي آن است كه سهم خطاي انساني در اين تصادفات بيش از 3/2 (دو سوم ) است كه با افزودن سهم خطاي مربوط به نقص وسايل نقليه و عوامل محيطي ,سهم كمي از سوانح مربوط به نقايص جاده اي است .

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0