دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند

مديريت ايمني

نویسنده
مديريت ايمني مديريت ايمني

در اکثر سازمانهاي صنعتي يکي از بخش هاي مهم بخش ايمني است که مديريت آن مستلزم دانش فني و تجربه کافي در شغل مربوطه مي باشد .

در اکثر سازمانهاي صنعتي يکي از بخش هاي مهم بخش ايمني است که مديريت آن مستلزم دانش فني و تجربه کافي در شغل مربوطه مي باشد . به مقوله ايمني از ابعاد مختلف پرداخته مي شود ولي غالباً مهمترين اصل ايمني مديريت صحيح آن است که داراي دو بعد فرهنگي و مهندسي مي باشد . معمولاً کار در حيطه هاي مديريتي به ويژه در بعد فرهنگي آن مشکل تر و کار آمد تر است .

قبل از اجراي برنامه ايمني بايد هدف آن را روشن کرد تا اهداف کلي هر واحد سازماني را خط مشي آن تعيين مي کند که در دو شاخه فلسفه ايمني و استراتژي ايمني بيان مي شود. 

 

  فلسفه ايمني : در اين قسمت ديدگاههاي کلي ما در قبال ايمني بازگو مي شود مثلاً ايمني امري جدا از ساير امور نيست و با تمام فعاليتهاي انساني و ماشيني آميخته است و رعايت اصول ايمني وظيفه همگاني است .

 استراتژي ايمني : تعيين مسئوليتها ، تهيه و تنظيم استانداردها ، آموزش کارکنان ، ارزيابي عملکرد ايمني و غيره همه در شاخه مديريت استراتژيک مطرح مي شود.

وظيفه مديران ايمني تعيين خط مشي ها و سياستهاست که بر اساس اهداف و کار هر سازماني تغيير مي کند ، هر برنامه ريزي بلند مدت يا کوتاه مدت بر مبناي سياستهاي کلي ايمني صورت مي گيرد ، خواسته و ديدگاه مدير ايمني شالوده سياستهاي امني است و فرهنگ حاکم بر سازمان در تعيين آنها تاثير مستقيم مي گذارد.

فرهنگ ايمني : بحث فرهنگ و تاثير آن بر ايمني نيست بلکه هدف مدير تغيير فرهنگ غلط و شکل دهي فرهنگ صحيح است که مشکل ترين بخش مديريت است ، مدير موفق زماني مي تواند موقيعيتها و عادات خطر ساز را تغيير دهد که ابتدا فرهنگ حاکم بر مجموعه خود را درک نکند فرهنگ بر او مديريت مي کند.

جهت دریافت تمام مطلب  , بعد از عضویت به بخش " دانلود " مراجعه نمایید .

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0