دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات محيط زيست | كليات بهداشت محيط | آشنايي با آنفلوآنزاي خوکي

آشنايي با آنفلوآنزاي خوکي

نویسنده
آشنايي با آنفلوآنزاي خوکي آشنايي با آنفلوآنزاي خوکي

آنفلوآنزاي خوکي بيماري تنفسي خوک‌ها است که از ويروس آنفلوانزا نوع "A" نشأت مي‌گيرد ويروس آنفلوآنزاي خوکي (SIV) به بيماري آنفلوآنزايي اشاره دارد که توسط اورتوميکوويروس‌هايي ايجاد مي‌شود که در ميان خوک‌ها بوم‌گير هستند.

آنفلوآنزاي خوکي بيماري تنفسي خوک‌ها است که از ويروس آنفلوانزا نوع "A" نشأت مي‌گيرد ويروس آنفلوآنزاي خوکي (SIV) به بيماري آنفلوآنزايي اشاره دارد که توسط اورتوميکوويروس‌هايي ايجاد مي‌شود که در ميان خوک‌ها بوم‌گير هستند.آنفلوآنزاي خوکي يک بيماري ويروسي است که معمولا خوک را مبتلا مي‌کند اما هرساله مواردي از ابتلاي انسان به اين بيماري، به ويژه از راه تماس با اين حيوان، گزارش مي‌شود .اين بيماري در انسان از طريق تماس با فرد مبتلا نيز سرايت مي‌کند و نشانه‌هاي معمول آن تب ، سرگيجه، خشکي مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پيشرفته، بيهوشي و مرگ است. موارد انساني آنفلوآنزاي خوکي بيشتر در افرادي رخ مي‌دهد که در فاصله نه چندان دوري در نزديکي خوک‌ها به‌سر مي‌برند اما امکان دارد ويروس از انسان به انسان ديگري منتقل شود. همه‌گيري بيماري آنفلوانزاي خوکي از نوع اچ۱ان۱ است که قبلاً هم وجود داشته و شناخته شده‌است و همه‌گيري جهاني آنفلوانزا در سال‌هاي ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ نيز به علت شيوع همين نوع آنفلوانزا بوده‌است با اين وجود بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد که تغييراتي در ساختار اين ويروس در آنفلوانزاي خوکي به وجود آمده‌است. به همين علت از ۵ آوريل ۲۰۰۹ موارد مرگ و مير ناشي از اين بيماري در مکزيک و آمريکا روي داد . نوع جديد آنفلوآنزا که در سال ۲۰۰۹ در مکزيک و آمريکا کشف شد ترکيبي از ويروس‌هاي آنفلوآنزاي خوکي ، انساني و حاد پرندگان است . پيش از شيوع آنفلوآنزاي خوکي در مکزيک در سال ۲۰۰۹، مواردي از ابتلاي گسترده دامي و انساني به اين بيماري در آمريکا در سال ۱۹۷۶ و در فيليپين در سال ۲۰۰۷ گزارش شده بود .
 

علائم :

علائم آنفلوآنزاي خوکي در ميان انسان‌ها به آنفلوانزاي انساني يعني تب، سرفه، گلودرد ، سردرد ، احساس سرما و خستگي شباهت دارد. برخي از افراد نيز پس از مبتلا شدن به اين بيماري دچار اسهال و استفراغ مي‌شوند.
بر اساس اعلام اداره سلامت ايالات متحده (CDC)، دو داروي تاميفلو[۱۲] و رلنزا که داروهاي رايج براي مقابله با آنفلوآنزا هستند، براي مقابله با تمام گونه‌هاي کنوني آنفلوآنزاي خوکي نيز مؤثرند. شيوع آنفلوآنزاي خوکي ۲۰۰۹ آنفلوانزاي خوکي در مناطق مختلف جهان در حال پيشروي است. سازمان‌هاي بين‌المللي بهداشت با اعلام مرحله ۵ وضعيت هشدار اعلام کردند که شيوع جهاني آنفلوانزاي خوکي امري حتمي خواهد بود. اين اولين بار بود که سازمان بهداشت جهاني وضعيت هشدار خود را به مرحله ۵ ارتقا مي‌داد که يک مرحله مانده تا وضعيت قرمز است و نشان دهنده اينکه اپيدمي جهاني اين بيماري حتمي است.
عامل آنفلوانزاي خوکي ويروس "H۱N۱" است . ويروس جديد همه‌گيرشده در سال ۲۰۰۹ ميلادي، يکي از انواع H۱N۱ است. N و H مخفف واژه‌هاي « نورامينيداز» و «هماگلوتينين» و نام دو قشاء سلولي ويروس هستند. در مجموع ۱۶ گونه از «هماگلوتينين» و ۹ زيرمجموعه از «نورامينيداز» وجود دارند که مي‌توانند ترکيب‌هاي مختلفي با هم تشکيل دهند . گونه‌هاي «A H۱N۱» ويروس آنفلوانزا براي نخستين بار در سال ۱۹۳۰ ميلادي قرنطينه شدند. علائم انفلوانزاي خوکي در ميان انسان‌ها به آنفلوانزاي انساني شباهت دارد. اين علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، سردرد ، احساس سرما و خستگي ميباشد. برخي از افراد نيز پس از مبتلا شدن به اين بيماري دچار اسهال و استفراغ مي‌شوند. به علت اين شباهتها پزشکان قادر به تشخيص قطعي آنفلوانزاي خوکي نيستند ، و تشخيص قطعي آن فقط با انجام تست لابراتواري ممکن است.

 پيشگيري :

  آنفلوآنزاي خوکي از راه سرفه ، عطسه و تماس با اشياء آلوده به ويروس و تماس دهان و بيني يا چشم خود منتقل مي‌شود.ويروس از راه فرآورده‌هاي خوراکي و خوردن گوشت خوک منتقل نمي‌شود. آنفلوآنزاي خواکي بيشترين سرايت‌پذيري را در ۵ روز اول بيماري دارد که در بچه‌اي اين دوره انتقال تا ۱۰ روز هم مي‌تواند طول بکشد. تشخيص بيماري با نمونه‌گيري در اين ۵ روز ميسر است. پيشگيري از ابتلا با رعايت دستورات پيشگيري از آنفلوآنزا ميسر است. اين موارد عبارتند از:

- دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون و يا محلولهاي ضدعفوني حاوي الکل بشوييد، مخصوصا زماني که عطسه يا سرفه مي‌کنيد و يا وقتي که از بيرون به خانه باز مي‌گرديد.
- ضدعفوني سطوح داخلي خانه با محلولهاي حاوي کلر در کاهش احتمال انتقال بيماري موثر است.
- از تماس نزديک با خوک‌ها و يا انسان‌هايي که آلوده هستند بپرهيزيد.
- از دست زدن به اشيا و سطوحي که ممکن است آلوده باشند ، مخصوصا در اماکن عمومي بپرهيزيد.(مانند ميز‌هاي کافي شاپ‌ها و رستوران‌ها، دستگيره درب وسائل حمل و نقل عمومي، نرده‌ها و …)

  - از دست زدن به دهان، بيني و چشمان خود بپرهيزيد.
- در صورتي که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا هستيد ، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوي دهان و بيني خود را بگيريد.

- اگر دستمال به همراه نداريد ، هنگام عطسه يا سرفه قسمت داخلي آرنج خود را در برابر دهان و بيني بگيريد تا دستانتان آلوده نشوند.
- هر فردي که دچار علايم شبه‌آنفلوآنزا شامل تب ناگهاني، سرفه و دردهاي عضلاني شد بايد از رفتن به سرکار، استفاده از وسايل حمل‌ونقل عمومي پرهيز کرده و سريعا به پزشک مراجعه کند.

 درمان :

چهار داروي آنتي ويروس آمانتدين ،ريمانتدين و oseltamivir و zanamivir براي درمان آنفلونزاي خوکي در آمريکا داراي مجوز مي‌باشند. در مورد آنفلونزاي خوکي که درسال ۲۰۰۹ در مکزيک شيوع پيداکرد ، دونوع oseltamivir و zanamivir توسط «مرکز درمان و پيشگيري از بيماري‌ها» در آمريکا توصيه شده‌است.  

 ( منبع : ويكيپديا )

جهت دریافت تمام مطلب  , بعد از عضویت به بخش " دانلود " مراجعه نمایید .

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0