دکتر عبدالصمد احمدوند

وب سایت تخصصی ایمنی، بهداشت ، محیط زیست (HSE)

دکتر عبدالصمد احمدوند
خانه | موضوعات | موضوعات محيط زيست | محيط زيست | بهينه سازي انرژي و حفظ محيط زيست

بهينه سازي انرژي و حفظ محيط زيست

نویسنده
بهينه سازي انرژي و حفظ محيط زيست بهينه سازي انرژي و حفظ محيط زيست

در آستانه هزاره سوم ميلادي ، با توجه به تحولات بنيادي كه به ويژه طي دودهه گذشته در بسياري از كشورهاي رو به توسعه و توسعه يافته به لحاظ صنعتي و اقتصادي به وقوع پيوسته و با عنايت به چشم انداز پيش روي جهان از ديدگاه اقتصادي ، سياسي ، فني و اجتماعي يكي از مهم ترين نيازهايي كه ذهن تمامي مسئوولان و كارشناسان را در كشورهاي مختلف جهان به خود مشغول داشته است، موضوع تامين انرژي طي سالهاي آتي ، بهينه سازي انرژي و بكارگيري و استفاده از انرژيهاي تجديدپذير به عنوان جايگزيني گريزناپذير براي نفت مي باشد.

در آستانه هزاره سوم ميلادي ، با توجه به تحولات بنيادي كه به ويژه طي دودهه گذشته در بسياري از كشورهاي رو به توسعه و توسعه يافته به لحاظ صنعتي و اقتصادي به وقوع پيوسته و با عنايت به چشم انداز پيش روي جهان از ديدگاه اقتصادي ، سياسي ، فني و اجتماعي يكي از مهم ترين نيازهايي كه ذهن تمامي مسئوولان و كارشناسان را در كشورهاي مختلف جهان به خود مشغول داشته است، موضوع تامين انرژي طي سالهاي آتي ، بهينه سازي انرژي و بكارگيري و استفاده از انرژيهاي تجديدپذير به عنوان جايگزيني گريزناپذير براي نفت مي باشد. اين مساله به خصوص با پيش بيني اتمام سوخت هاي فسيلي در آينده اي نه چندان دور، اهميت دو چندان پيدا كرده است. البته استفاده از انرژي هاي تجديدپذير در جهان عليرغم قدمت آنها هنوز كاري بسيار نو مي باشد و به لحاظ هزينه نيزتوان رقابت با سيستم هاي سنتي و سوختهاي فسيلي را در حال حاضر ندارد. بنابراين بهينه سازي مصرف انرژي در اين ميان از اولويت بسيار بالا در راهكارهاي صرفه جويي انرژي برخوردار است. اما با نگاهي مدبرانه و آينده نگرانه و تفكري درازمدت مي توان و مي بايست از هم اكنون زمينه هاي كاربرد ، تحقيقات و استفاده از آن را پديد آورد و به ويژه مباني نظري و عملي آن را به نسل جوان و نوجوان كشور آموزش داد. يكي از كاربري هاي فرهنگي ، آموزشي ، تحقيقاتي و كاربردي كه اخيرا در كشورهاي مختلف متداول شده و طرفداران بسياري را جلب نموده ، پارك انرژي است. 
 

با عنايت به مباني گفته شده و نياز نسل هاي آينده جامعه به آگاهي هر چه بيشتر از اين مقوله، تاسيس پارك يا پاركهايي از اين دست امري ضروري تلقي مي شود و اميد است كه جايگاه واقعي خود را بيابد . هدف از احداث پارك انرژي فراهم آوردن مكاني مناسب است جهت :

 - استفاده متخصصان، محققان ، پژوهشگران و دانشجويان به منظور تدوين و تكميل مطالعات كاربردي ، پژوهشي وآموزشي در زمينه بهينه سازي انرژي و انرژي هاي تجديدپذير.

 - بازديد عموم به ويژه خانواده ها ، دانش آموزان و ساير گروهها جهت آموزش عمومي و آگاه سازي در مورد موضوع انرژي با موارد متناسب با گروههاي سني مختلف و مخاطبين خاص به همراه تفريحات ، امكانات و جذابيتهاي ديگر . 

با تامين اين هدف گامي مهم در حفظ و صيانت از سوختهاي فسيلي به عنوان ميراثي براي نسلهاي آينده و حل معضل تامين انرژي و توسعه ملي كشور برداشته خواهد شد. 

اشتراک گذاری در: Post on Facebook Facebook Twitter Twitter

اطلاع از بازخورد نظرات نظرات (0 تاریخ ارسال)

مجموع: | در حال نمایش:

نظر خود را ارسال کنید

  • پر رنگ
  • مورب
  • زیر خط
  • کاما

لطفا کد داخل عکس را وارد نمایید:

Captcha
  • ارسال به یک دوست ارسال به یک دوست
  • نسخه قابل چلپ نسخه قابل چلپ
  • نسخه متنی نسخه متنی

برچسب های مشابه:

هیچ برچسبی برای این موضوع ثبت نشده است

امتیاز این موضوع

0